Układ hamulcowy

Zaufaj ekspertom z Point S, którzy zadbają o Twoje auto i opony.

Rich text

Układ hamulcowy odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg, dlatego regularne przeglądy i konserwacja hamulców są tak istotne. W serwisach Point S już na etapie sezonowej wymiany opon, specjaliści zweryfikują stan hamulców przednich i tylnych, dokonując oceny stanu wszystkich elementów układu hamulcowego.

 

Przegląd i wymiana klocków hamulcowych

Jak wiadomo sprawne hamulce zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego też nasi specjaliści dokonają skrupulatnego przeglądu wszystkich elementów układu hamulcowego. Każdy element układu jest sprawdzany w pod kątem zużycia i w razie potrzeby wymieniany na nowy. I mimo iż w Point S wiemy, że bezpieczeństwo jest na wagę złota, to oferujemy tę usługę w bardzo przystępnej cenie.

 

Z jakich elementów składa się układ hamólcowy i jak działa?

Układ hamulcowy jest dość złożony i składa się z elementów mechanicznych, hydraulicznych i podzespołów elektronicznych. Zadaniem układu hamulcowego jest skuteczne zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie poruszającego się pojazdu. Układ hamulcowy w dobrym stanie zapewnia:

  • Stabilność toru ruchu pojazdu. 
  • Jak najkrótszy czas i drogę hamowania. 
  • Przeniesienie siły nacisku na pedał hamulca na klocki hamulcowe. 
  • Komfort przy minimalnym wysiłku ze strony kierowcy.


Najważniejsze elementy układu hamulcowego to:

  • Klocki hamulcowe z okładziną cierną umożliwiające spowolnienie obracającego się koła poprzez zaciśniecie się na tarczy hamulcowej. W każdym kole znajdują się dwa klocki, po jednym z każdej strony tarczy. Szybkość zużywania się klocków hamulcowych zależy od częstotliwości i siły hamowania. Podczas hamowania zużywa się okładzina cierna na klocku, jak i sama tarcza hamulcowa.
  • Metalowe tarcze hamulcowe montowane na piaście koła. Na tarczach zaciskają klocki hamulcowe, powodując zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie jadącego pojazdu.


Jak działa system ABS?

Od 2004 r. system ABS (ang. Anti-Lock Braking System; niem. Antiblockiersystem) jest obowiązkowo montowany we wszystkich nowych samochodach osobowych. Jest on częścią układu hamulcowego. ABS stosuje się w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania i zachowania stabilności auta. W przypadku gwałtownego hamowania kierowca ma kontrolę nad pojazdem i może uniknąć wypadku. 

System ABS składa się z następujących elementów:

  • Jednostki hydraulicznej z elektrozaworami regulującymi ciśnienie płynu hamulcowego w obwodzie każdego koła. 
  • Komputera sterującego jednostką hydrauliczną.
  • Czujników prędkości obrotowej kół przesyłających dane do komputera. 
  • Kontrolki na desce rozdzielczej sygnalizującej problemy z działaniem systemu.

 

Oznaki zużycia układu hamulcowego

Elementy układu hamulcowego, które ulegają zużyciu to klocki i tarcze hamulcowe. Dowiedz się, po czym poznać, że nadszedł czas na przegląd hamulców.

 

Oznaki zużycia klocków hamulcowych

Zużycie klocków hamulcowych jest zazwyczaj sygnalizowane świeceniem się kontrolki na desce rozdzielczej. Jednak zanim do tego dojdzie, zwróć uwagę, czy podczas jazdy nie występują następujące objawy, które mogą wskazywać na zły stan klocków hamulcowych: 

  • Słabsze hamowanie. 
  • Piszczące hamulce. 
  • Coraz bardziej zapadnięty pedał hamulca. 
  • Wibracje podczas hamowania. 
  • Sprawdź poziom płynu hamulcowego. Zużycie klocków lub tarcz hamulcowych powoduje większy skok tłoczka głównego cylindra hamulca i w konsekwencji spadek poziomu płynu hamulcowego. 

Klocki hamulcowe należy wymienić przed całkowitym zużyciem się okładziny ciernej.

 

Oznaki zużycia tarcz hamulcowych

Tempo zużywania się tarcz hamulcowych zależy od masy pojazdu, stylu jazdy i typu najczęściej użytkowanej nawierzchni. Aby przedłużyć nieco żywotność hamulców w samochodach ciężarowych, można częściej korzystać z hamulca silnikowego (retardera).

  • Drgania pedału hamulca podczas gwałtownego hamowania 
  • Widoczne gołym okiem zużycie 
  • Na każdej tarczy podana jest jej dopuszczalna grubość minimalna. Jeśli została ona przekroczona, tarczę należy niezwłocznie wymienić.

 

Kiedy wymienić klocki i tarcze hamulcowe

Hamulce należy poddawać regularnym przeglądom przeprowadzonym przez fachowców, ponieważ to właśnie od sprawności układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Hamulce będą ulegać naturalnemu zużyciu, zmniejszając skuteczność hamowania. Tempo zużycia elementów układu hamulcowego będzie również zależeć od stylu jazdy i szeregu innych czynników. Serwisowanie układu hamulcowego i wymiana płynu hamulcowego zapobiegają uszkodzeniu innych komponentów i kosztownym naprawom. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie konserwacji pojazdów i dostarczania opon, możemy dzielić się naszą wiedzą, zapewniając wszystkim większy spokój za kierownicą!
Zobacz wszystkie porady i wskazówki