Jak obniżać zużycie paliwa?

Znów mówili o podwyżkach cen paliwa? Pewnie tak. Point S pomoże Ci obniżyć wydatki na paliwo. Tutaj wszystko ma znaczenie, m.in. opony, korki na drodze, pogoda, prędkość, warunki drogowe czy styl jazdy. W Twoje ręce oddajemy wszystkie narzędzia, które pozwolą Ci kontrolować zużycie paliwa.

Rich text

JAK OPONY WPŁYWAJĄ NA ZUŻYCIE PALIWA?

Czy wiesz, że opony mogą być odpowiedzialne nawet za 20% zużycia paliwa?

Aby zoptymalizować zużycie paliwa, musisz wybrać właściwe opony: rozmiar opon, ciśnienie w oponach i sposób zużywania się opon to rzeczy, które musisz brać pod uwagę przy wyborze ogumienia. 

Rich text

Im szersza opona, tym lepiej będzie się toczyć. Niski opór toczenia podnosi efektywność energetyczną opon, będzie zatem odgrywał kluczową rolę w ograniczaniu zużycia paliwa.

Dużo zależy od ciśnienia w oponach, ponieważ zbyt niskie ciśnienie zwiększa opór toczenia i wpływa na przyczepność na mokrej nawierzchni. Pamiętaj, aby dbać o właściwe ciśnienie w oponach!

Znajdź najbliższy serwis Point S i dowiedz się więcej. Już dziś skontaktuj się z serwisem Point S, gdzie otrzymasz pomoc i odpowiednie zalecenia, które pozwolą Ci wybrać najlepsze opony do swojego pojazdu lub wyregulować ciśnienie w oponach. 

 

JAKIE INNE CZYNNIKI OGRANICZAJĄ ZUŻYCIE PALIWA?

Na zużycie paliwa wpływają takie czynniki jak korki, prędkość jazdy, niska temperatura, opór powietrza pojazdu, warunki drogowe oraz konfiguracja pojazdu (np. typ silnika). Point S doradzi Ci, jak zoptymalizować zużycie paliwa.

  • Wyłącz silnik, jeśli będziesz stać dłużej niż 30 sekund

Dzisiejsze samochody są wyposażone w elektroniczne wtryskiwacze paliwa, które optymalizują ilość paliwa podczas uruchamiania silnika. Jednak z powodów bezpieczeństwa nie wyłączamy silnika, stojąc w korku.

  • Dostosuj styl jazdy

Jeśli faktycznie chcesz płacić mniej za paliwo, to zalecamy płynną jazdę. Ponadto, podczas zbyt szybkiej i dynamicznej jazdy na opony działają siły, które je mocno odkształcają. A przecież wiesz, że opony mają duży wpływ na zużycie paliwa.

  • Tankuj rano, gdy jest chłodno

W gorące dni paliwo będzie szybciej parować. Zatem jeśli masz już prawie pusty bak, to zatankuj, aby nie jechać na oparach paliwa.  

  • Zasuń szyby i unikaj nadmiernego obciążania auta

Masz na dachu bagażnik albo wieziesz rowery? Jeśli nie potrzebujesz bagażnika, to go zdemontuj. Unikaj przewożenia czegokolwiek na dachu, ponieważ wraz ze wzrostem oporu powietrza wzrośnie zużycia paliwa. Otwarte okno, zwłaszcza na autostradzie, to także większy opór powietrza i większe zużycie paliwa.

 

JAK OBLICZYĆ ZUŻYCIE PALIWA?

Nie trzeba być ekspertem, żeby obliczyć zużycie paliwa. Point S ma 3 proste sposoby obliczania i kontrolowania zużycia paliwa:

  • Sprawdzamy średnie zużycie paliwa podane przez producenta pojazdu

Różne samochody mają różne zużycie paliwa (mierzone w litrach/km) i różną pojemność baku. Wraz z samochodem zazwyczaj otrzymujemy także jego instrukcję obsługi z danymi technicznymi, wśród których podane jest średnie zużycie paliwa. A ponieważ jest to wartość uśredniona, to dużo zależy od samego kierowcy. 

  • Sprawdzamy na desce rozdzielczej

Dokładne zużycie paliwa możemy sprawdzić na desce rozdzielczej, gdzie znajdziemy informacje o przejechanym dystansie i spalonym paliwie. Po każdym tankowaniu warto wyzerować licznik kilometrów, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieć, ile pali nasz samochód.

W nowym samochodzie właściwe dane otrzymamy dopiero po dotarciu silnika. Początkowe zużycie paliwa może być wysokie.

  • Obliczamy sami

Jeżeli nie wiemy, ile pali nasze auto, to tankujemy je, kolejno resetujemy licznik kilometrów. Dzięki temu dowiemy się, jak daleko zajedziemy na danej ilości paliwa. Teraz wystarczy tylko podzielić liczbę litrów przez liczbę kilometrów,a wynik pomnożyć przez 100. W ten sposób poznamy zużycie paliwa pojazdu w l/100 km.

Jeśli na przykład tankujemy 10 litrów i przejeżdżamy 200 km, to z powyższego równania obliczymy, że nasze auto pali 5 litrów na 100 km. 

Nic trudnego, prawda? Wybierajmy starannie opony, wypracujmy dobre nawyki za kierownicą, a efekty z pewnością zobaczymy na rachunku za paliwo. Poza tym, wydając mniej na paliwo, ograniczamy emisję dwutlenku węgla, czyli jesteśmy ekologiczni!