Przeglad i wymiana amortyzatorów

Service_-_Car_Tyre-_banner1518433524.jpg

Wyboje, droga w złym stanie... Na szczęście amortyzatory czynią jazdę wygodniejszą i bezpieczniejszą!
Ale czy kiedykolwiek pomyślałeś, żeby zrobić przegląd amortyzatorów? Powiemy Ci wszystko o diagnostyce amortyzatorów, czym grozi jazda na zużytych amortyzatorach oraz o tym, w jaki sposób Point S wykonuje ich przegląd i wymianę, aby Twój samochód był zawsze sprawny!

 

Zasada działania amortyzatorów

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów zawieszenia samochodu. W dużym uproszczeniu stanowią alement łączący koło z pojazdem za pomocą sprężyny. Sprawne amortyzatory zapewniają dobre przyleganie opon do podłoża. Amortyzatory tłumią odbicie kół i utrzymują opony na ziemi, a także tłumią drgania przenoszone na podwozie i niwelują odczuwanie nierówności drogi, dzięki czemu jazda jest bardziej stabilna i wygodna. Szacuje się, że na odcinku o długości 1 km amortyzatory reagują ok. 5000 razy! Im twardszy amortyzator, tym lepsza kierowalność pojazdu. Natomiast amortyzatory miększe będą podnosić komfort jazdy. 

 

Nasza fachowa wiedza o wymianie amortyzatorów 

Amortyzatory są dość trudno dostepnym elementem do samodzielnej regulacji. W Point S możemy wykonać przegląd amortyzatorów i zadbać o Twoje bezpieczeństwo. 
Zużyte amortyzatory i elementy zawieszenia wymienimy po konkurencyjnych cenach, ponieważ w Point S uważamy, że bezpieczeństwo jest na wagę złota, ale nie powinno kosztować fortuny!

 

Czym grozi jazda z zużytymi amortyzatorami?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z prowadzeniem samochodu z zużytymi amortyzatorami. Kierowca zazwyczaj przyzwyczaja się do zużytych amortyzatorów i odpowiednio dostosowuje prowadzenie pojazdu. Należy regularnie sprawdzać stan amortyzatorów, ponieważ ich zużycie może powodować następujące problemy:

 • Przedwczesne zużycie ogumienia. Zużyte amortyzatory mogą ograniczyć żywotność opon. Mocne i regularne odbijanie się opony od twardego podłoża może prowadzić do powstania nieregularnych form zużycia, np. w postaci wypłaszczeń na bieżniku. Opona z takim zużyciem nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności. Co więcej, wibracje i słabe tłumienie uderzeń kół o podłoże może przyspieszyć zużywanie się innych części zawieszenia.
 • Wydłużenie drogi hamowania (o 2 m przy prędkości 50 km/h) i nieprawidłowa praca systemu ABS. Podczas hamowania koła będą mieć tendencję do podskakiwania, a opony będą tracić kontakt z nawierzchnią. Do zatrzymania samochodu poruszającego się z prędkością 50 km/h potrzeba dodatkowych 2 metrów. Wyobraź sobie, co może się stać podczas hamowania przy dużej prędkości na autostradzie... 
 • Utrata panowania nad pojazdem.
 • Aquaplaning. Z zużytymi amortyzatorami może dojść do aquaplaningu, nawet jeśli opony są nowe lub w świetnym stanie.
 • Mniejszy komfort jazdy. Drgania od zużytych amortyzatorów wpływają negatywnie na komfort jazdy i mogą być męczące dla kierowcy i pasażerów. To bardzo niebezpieczne, szczególnie, gdy spędzasz za kółkiem dużo czasu!

 

Kiedy należy wymienić amortyzatory? 

Zalecamy sprawdzanie amortyzatorów co 20 000 km i ich wymianę co 70 000 km. Elementy zawieszenia i sprężyny należy również wymieniać z tą samą częstotliwością. Dla Twojego bezpieczeństwa, warto również sprawdzić geometrię całego podwozia. 
Jeśli zauważysz którekolwiek z poniższych zjawisk, może to oznaczać, że Twoje amortyzatory są zużyte i należy wykonać ich przegląd:

 • Podczas jazdy czuć wibracje 
 • Ogumienie zużywa się nierównomiernie 
 • Podczas hamowania samochód nurkuje lub zarzuca 

Czy doświadczyłeś któregokolwiek ze zjawisk? Nie czekaj i umów się na przegląd amortyzatorów w najbliższym serwisie Point S.

No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  Bezpieczeństwo

  Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

 • icon-quality1509973987.png
  Jakość

  Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

 • icon-price1618406526.png
  Cena

  Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj