Konserwacja układu hamulcowego

frein1526396117.jpg

Serwisy Point S są do Twojej dyspozycji w celu przeprowadzenia konserwacji całego układu hamulcowego. Układ hamulcowy odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Dlatego regularne przeglądy i konserwacja hamulców są rzeczą tak ważną. W serwisach Point S wykonujemy przeglądy hamulców przednich i tylnych, na podstawie których możemy ocenić stan wszystkich elementów układu hamulcowego.

 

Przegląd i wymiana klocków hamulcowych 

Jak wiadomo sprawne hamulce zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego też nasi specjaliści dokonają skrupulatnego przeglądu wszystkich elementów układu hamulcowego. Każdy element układu jest sprawdzany w pod kątem zużycia i w razie potrzeby wymieniany na nowy. I mimo iż w Point S wiemy, że bezpieczeństwo jest na wagę złota, to oferujemy tę usługę w bardzo przystępnej cenie.

 

Z czego składa się i jak działa układ hamulcowy?

Układ hamulcowy jest dość złożony i składa się z elementów mechanicznych, hydraulicznych i podzespołów elektronicznych. Zadaniem układu hamulcowego jest skuteczne zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie poruszającego się pojazdu. Układ hamulcowy w dobrym stanie zapewnia:

 • Stabilność toru ruchu pojazdu 
 • Jak najkrótszy czas i drogę hamowania 
 • Przeniesienie siły nacisku na pedał hamulca na klocki hamulcowe 
 • Komfort przy minimalnym wysiłku ze strony kierowcy 

Najważniejsze elementy układu hamulcowego to:

 • Klocki hamulcowe z okładziną cierną umożliwiające spowolnienie obracającego się koła poprzez zaciśniecie się na tarczy hamulcowej. W każdym kole znajdują się dwa klocki, po jednym z każdej strony tarczy. Szybkość zużywania się klocków hamulcowych zależy od częstotliwości i siły hamowania. Podczas hamowania zużywa się okładzina cierna na klocku, jak i sama tarcza hamulcowa.
 • Metalowe tarcze hamulcowe montowane na piaście koła. Na tarczach zaciskają klocki hamulcowe, powodując zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie jadącego pojazdu.

 

Jak działa system ABS?

Od 2004 r. system ABS (ang. Anti-Lock Braking System; niem. Antiblockiersystem) jest obowiązkowo montowany we wszystkich nowych samochodach osobowych. ABS stosuje się w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania i zachowania stabilności auta. W przypadku gwałtownego hamowania kierowca ma kontrolę nad pojazdem i może uniknąć wypadku. 
System ABS składa się z następujących elementów:

 • Jednostki hydraulicznej z elektrozaworami regulującymi ciśnienie płynu hamulcowego w obwodzie każdego koła 
 • Komputera sterującego jednostką hydrauliczną 
 • Czujników prędkości obrotowej kół przesyłających dane do komputera 
 • Kontrolki na desce rozdzielczej sygnalizującej problemy z działaniem systemu

 

Oznaki zużycia hamulców 

Elementy układu hamulcowego, które ulegają zużyciu to klocki i tarcze hamulcowe. Dowiedz się, po czym poznać, że nadszedł czas na przegląd hamulców.

Oznaki zużycia klocków hamulcowych 

Zużycie klocków hamulcowych jest zazwyczaj sygnalizowane świeceniem się kontrolki na desce rozdzielczej. 
Jednak zanim do tego dojdzie, zwróć uwagę, czy nie podczas jazdy nie występują następujące objawy, które mogą wskazywać na zły stan klocków hamulcowych: 

 • Słabsze hamowanie 
 • Piszczące hamulce 
 • Coraz bardziej zapadnięty pedał hamulca 
 • Wibracje podczas hamowania 
 • Sprawdź poziom płynu hamulcowego. Zużycie klocków lub tarcz hamulcowych powoduje większy skok tłoczka głównego cylindra hamulca i w konsekwencji spadek poziomu płynu hamulcowego. 

Klocki hamulcowe należy wymienić przed całkowitym zużyciem się okładziny ciernej.

Oznaki zużycia tarcz hamulcowych 

Tempo zużywania się tarcz hamulcowych zależy od masy pojazdu, stylu jazdy i typu najczęściej użytkowanej nawierzchni. Aby przedłużyć nieco żywotność hamulców w samochodach ciężarowych, można częściej korzystać z hamulca silnikowego (retardera).

 • Drgania pedału hamulca podczas gwałtownego hamowania 
 • Widoczne gołym okiem zużycie 
 • Na każdej tarczy podana jest jej dopuszczalna grubość minimalna. Jeśli została ona przekroczona, tarczę należy niezwłocznie wymienić.

 

Kiedy wymieniać klocki i tarcze hamulcowe?

Hamulce należy poddawać regularnym przeglądom przeprowadzonym przez fachowców, ponieważ to właśnie od sprawności układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo Twoje, Twoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Hamulce będą ulegać naturalnemu zużyciu, zmniejszając skuteczność hamowania. Tempo zużycia elementów układu hamulcowego będzie również zależeć od stylu jazdy i szeregu innych czynników. Konserwacja hamulców i wymiana płynu hamulcowego zapobiegają uszkodzeniu innych komponentów i kosztownym naprawom. 

Aby przedłużyć żywotność układu hamulcowego, Point S zaleca wykonanie jego przeglądu co najmniej dwa razy w roku. Teraz, gdy już wiesz, jak ważna jest konserwacja hamulców dla Twojego bezpieczeństwa, umów się na wizytę w najbliższym serwisie Point S.

No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  Bezpieczeństwo

  Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

 • icon-quality1509973987.png
  Jakość

  Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

 • icon-price1618406526.png
  Cena

  Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj