Jak poprawnie odczytać informacje zawarte na Twoich oponach?

read-tyre_long1627292710.jpg

Opona to nie tylko bieżnik. Na każdej oponie, producenci zamieszczają wiele informacji, które są bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika. Wskazówki, które chcemy Państwu przekazać pomogą w prawidłowym odczytaniu wszystkich informacji znajdujących się na oponach.

 

1. Rozmiar opony

Jedno z oznaczeń na oponie dotyczy min. jej rozmiaru np. 205/55R16 91V. Rozmiar opony znajduje się na ścianie bocznej opony i składa się z sekwencji cyfr i liter.

 • Szerokość opony

Pierwsze 3 liczby wskazują szerokość opony wyrażoną w milimetrach, mierzona jest ona od jednego boku bieżnika opony do drugiego.

 • Profil opony

To nic innego jak wskaźnik zawarty w rozmiarze opony, określający wysokość ściany bocznej. W naszym wypadku jest to 55 – liczba ta definiuje procentowy stosunek wysokości opony do szerokości bieżnika. Profil opony ma wpływ na wszystkie inne parametry rozmiaru opony. Im wyższy jest profil tym węższy jest ślad opony a czym węższy jest ślad, na ogół, tym mniejsza średnica felg. Profil ma znaczący wpływ na cenę opony. Modele opon posiadające niski profil i szeroki bieżnik są najdroższymi.

 • Promień

Opony oznaczone literą R nazywane są radialnymi, składają się z warstw kordu, ustawionych pod kątem 90 stopni do kierunku jazdy co zapewnia większą wytrzymałość bieżnika.

 • Średnica koła,

Kolejna liczba, oznacza rozmiar felgi na której montujemy daną oponę. Jest to również średnica opony, mierzona od stopki do stopki. Należy pamiętać, że rozmiar felgi wyrażany jest w calach a nie w milimetrach.

 • Indeks nośności i prędkości.

Indeks nośności: określa maksymalne obciążenie w kg, jakie opona może wytrzymać, zachowując przy tym swoje właściwości.

Indeks prędkości: określony symbolem literowym, określa maksymalną prędkość z jaką może poruszać się auto, na którym zamontowana jest dana opona. Indeks prędkości powinien być zgodny z homologacją danego pojazdu jaką wskazuje producent auta. W naszym przypadku jest to litera V, samochód może więc jechać z maksymalną prędkością 240 km/h.

 

Zalecamy szczegółowe zapoznanie się z tabelami indeksów prędkości i nośności.

 

2. Etykieta opony

Etykietowanie opon reguluje w Europie rozporządzenie 2020/740 z dnia 25 maja 2020 r. obowiązujące od 1 maja 2021 r. Od tego czasu etykietowanie nie dotyczy już samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych (opony klasy C1 i C2), ale także ciężkich pojazdów użytkowych (klasa C3). Etykieta zawiera następujące informacje. Uregulowanie fory etykiety ma zapewnić użytkownikowi dostęp do wyczerpujących informacji na temat właściwości ogumienia jakie wybiera. Dodatkowo na etykietach wprowadzono kody QR, po zeskanowaniu których dostępne są dodatkowe, wyczerpujące informacje o produkcie. Nowością na etykietach są także piktogramy.

Etykiety na oponach zawierają informacje w zakresie min:

 • skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni,
 • zużycia paliwa,
 • generowanego hałasu itp.

 

Przyczepność na mokrej nawierzchni, informacja ta wskazuje klasy opony od A do G. W przypadku  klasy “A” oznacza najwyższą skuteczność hamowania, każda kolejna litera określa coraz niższą kategorię. To jedyny parametr wskazujący bezpieczeństwo opony. Ocenia zdolność hamowania opony przy prędkości 80 km/h. Obecnie klasy D i G nie są używane.

Zużycie paliwa, informacja ta, mówi nam o bezpośrednim zużyciu paliwa. Klasy zużycia paliwa oznaczono identycznie jak przyczepność na mokrej nawierzchni – literami od A-G (stara etykieta) lub A-E (nowa etykieta). Różnica zużycia paliwa między klasą opony A i G może wynosić nawet 7,5%.

Emisja hałasu,  opisywana jest za pomocą trzy stopniowej skali, która jest uzupełniona wartością w decybelach. Na etykiecie poziom hałasu opon jest opisany literami alfabetu od A- C. Celem wprowadzenia tego parametru było ograniczenie uciążliwości hałasu jaki wywołuje jadący pojazd. Nie odnosi się on do hałasu słyszanego wewnątrz pojazdu.

 

Z punktu widzenia parametrów opony ważne są także piktogramy: 3PMSF (3-Peak Mountain SnowFlake) i „Ice” - potwierdzające minimalny poziom osiągów na śniegu i lodzie.

 

Mamy nadzieję, ze artykuł dostarczył Państwu niezbędne informacje i ułatwi odczytanie informacji znajdujących się na oponie. 

No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  Bezpieczeństwo

  Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

 • icon-quality1509973987.png
  Jakość

  Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

 • icon-price1618406526.png
  Cena

  Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj