Opony zimowe - który model oraz markę wybrać.

winter-tyres1571041780.jpg
Powoli zbliżamy się do sezonu zimowego, eksperci Point S przygotowali dla Państwa specjalny poradnik mówiący pozwalający odnaleźć właściwy produkt w szerokiej palecie oferty produktowej obecnie dostępnej. Zadowolenie i bezpieczeństwo klientów sieci serwisowej Point S jest dla nas bardzo ważne.
 

Dlaczego należy wymieniać opony na zimowe ?

Opona z homologacją zimową (symbol śniegu na tle gór), minimalizuje ryzyko wpadnięcia w poślizg. Opona zimowa charakteryzuje się licznymi nacięciami i rowkami zwanymi lamelami, które zwiększają powierzchnię styku opony z podłożem wpływając na przyczepność pojazdu w trudnych jesiennych i zimowych warunkach. Opona zimowa zwiększa bezpieczeństwo pasażerów wówczas gdy za oknem robi się chłodniej, w szczególności gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, swoje właściwości zawdzięcza specjalnej gumowej mieszance jaką w niej zastosowano.

Aby pomóc  Państwu zrozumieć przydatność i skuteczność opon zimowych, przedstawimy kilka cech, które charakteryzują oponę zimowa:

 • Znacznie skracają drogę hamowania na mokrych, oblodzonych oraz zaśnieżonych drogach,
 • Zmniejszają ryzyko aquaplaningu, są skuteczniejsze w odprowadzaniu wody i minimalizowaniu poślizgu
 • Specjalny stop oraz dodatek krzemionki do gumy użyte w procesie produkcji opony zimowej, zapewniają jej szczególną odporność na niskie temperatury.

Obecnie produkowane opony zimowe są absolutnie wszechstronnym i wysokowydajnym produktem, zapewniającym wysoki komfort, bezpieczeństwo i zwrotność w trudnych zimowych i mroźnych warunkach klimatycznych. Produkty te doskonale sprawdzają się na lodzie, śniegu ale i mokrej, błotnej nawierzchni. Są idealnym towarzyszem podróży dbającym o bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

W Polsce opony zimowe nie są obowiązkowe, ale używanie ich jest zalecane w okresie  od 1 listopada do 1 kwietnia. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet zalecane, szczególnie w obszarach górskich, co warunkują znaki drogowe. Głębokość bieżnika opon zimowych nie może być mniejsza niż 4mm, mimo że nie jest to określone prawem, szczególną uwagę zwracają na to ubezpieczyciele, w sytuacjach kiedy dochodzi do kolizji. W Polsce jest całkowity zakaz stosowania opon kolcowanych.

 

Oferta rynkowa.

Jako Point S,  jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy związani z wieloma markami opon, rozpoznawalnymi na całym świecie, które oferujemy w naszych serwisach. Aby ułatwić Państwu wybór, podjęliśmy się uszczegółowienia oferty dostępnej na rynku.

Doradzając Państwu wybór opon, oparliśmy się na najlepiej sprzedającym się rozmiarze opon zimowych do samochodów osobowych, mianowicie rozmiarze 205/55R16. Dbając o Państwa bezpieczeństwo proponujemy produkty w dwóch grupach: medium i premium.

 

Segment medium

W segmencie medium szczególnie mocno chcemy zarekomendować Państwu najnowszy model opony zimowej Point S Winterstar 4. Opona ta wraz z poprzedzającym ją modelem - Winterstr 3, została zaprojektowana w Niemczech i wyprodukowana przez wiodącego producenta opon w jego europejskich fabrykach. Opona Winterstar 4 wyposażona jest w bieżnik kierunkowy. Bardzo dobrze odprowadza wodę i chroni przed aquaplaningiem. Jest to doskonały produkt dla kierowcy poszukującego produktu łączącego w sobie wysoką jakość i akceptowalność ceny. Jest doskonałym potwierdzeniem faktu, iż za dobrą jakość nie trzeba przepłacać.

 

Segment premium

W kategorii opon Premium dokonamy podziału na te nieco tańsze w swojej kategorii i produkty droższe. Kolejność polecanych opon pozostaje bez znaczenia.

Pierwszym z rekomendowanych produktów w grupie pierwszej jest opona Pirelli Cinturato Winter, wyróżniająca się wysoką przyczepnością na zaśnieżonym terenie. Posiada także wysokie osiągi na mokrej powierzchni. Nieco gorzej sprawdza się na suchej nawierzchni, konsekwentnie odnotowuje ograniczone osiągi.

Kolejny produkt, na który zwracamy Państwa uwagę to opona Dunlop Winter Sport 5. Produkt o wyważonych cechach opony zimowej, doskonale radzący sobie na każdym rodzaju podłoża: zaśnieżonym, suchym, mokrym i oblodzonym. Wyróżnia się niskim zużyciem paliwa i trwałością w czasie użytkowania. Stosunkowo dobry stosunek jakości do ceny. Weteran warty zauważenia. 

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę także na oponę Bridgestone Blizzak LM005. Produkt ten dobrze zachowuje się na mokrej i śliskiej powierzchni ale także i na lodzie. Doskonały stosunek poziomu bezpieczeństwa do ceny. Niestety konsekwentnie szybko się zużywa co sprawia, że odnotowuje niskie przebiegi.

Godnym zauważenia konkurentem dla powyżej wymienionych produktów jest także opona  Continental Conti Winter Contact Ts 860. Zamiarem producenta było wyprodukowanie opony, która będzie dostosowana do zim w Europie, które w ostatnich latach charakteryzują się bardziej deszczem i lodem niż śniegiem. Produkt, świetnie sprawdza się na błocie, lodzie i wodzie. Produkt o wyważonych parametrach jezdnych i cenie.

Chcąc przejść płynnie do drugiej grupy produktów premium, oferowanych dla klienta bez ograniczeń finansowych, pierwszym z rekomendowanych produktów jest opona Goodyear Ultragrip 9 Plus, charakteryzująca się doskonałymi parametrami na śniegu ale i na wodzie. Wysoko punktowana na poziomie parametru zużycia paliwa. Niestety rozczarowują testy przeprowadzone na suchej nawierzchni, wpływające na znaczące zużycie opony w czasie.

Ostatnia oponę, którą rekomendujemy jest Michelin Alpin 6. Bieżnik opony stworzony jest do pokonywania suchych, mokrych i pokrytych śniegiem tras. Michelin Alpin 6 jest oponą wyjątkowo cichą, dzięki ograniczonym oporom toczenia pozytywnie wpływa na zużycie paliwa. Produkt wart swojej ceny.

 

Dodatkowe wskazówki

Nasz przewodnik po dostępnych produktach nie był by kompletny gdyby nie zawierał dodatkowych sugestii, które mogą ułatwić zakup opon zimowych:

 • Warto kupić 4 opony zimowe a nie 2 – mimo, że przepisy wielu krajów nie nakazują wymiany wszystkich opon na zimowe, jeśli zdecydujesz się wymienić opony jedynie na osi napędowej  i kupić tylko 2 sztuki opon zimowych, może ucierpieć na tym twoje auto a w szczególności podwozie, narażone wówczas na nierównowagę w trakcie jazdy w zimowych warunkach. Konsekwencją może być ryzyko wpadnięcia w poślizg.
 • Ze względu na warunki jakie panują zimą - sól, piach na drogach - sugerujemy aby opony zimowe zakładać na felgi stalowe, które są bardziej odporne na warunki zimowe. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na użycie felg aluminiowych należy o nie stosownie zadbać zabezpieczając ich powierzchnię przed utlenianiem i zniszczeniem.
 • Rozwiązaniem dla kierowców o małych zasobach portfela mogą być opony wielosezonowe posiadające homologację opon zimowych. Należy jednak pamiętać, że produkt ten jest swoistym kompromisem parametrów wyróżniających opony zimowe i letnie a każdy z istotnych parametrów będzie osiągał znacząco niższą skalę niż dla opon typowo zimowych, dotyczących okresu, w którym z największą szczegółowością powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo siebie i pasażerów. Zimą opona wielosezonowa ograniczy możliwości pojazdu, latem zaś wykaże ponadnormatywne zużycie w stosunku do opon typowo letnich. Opona polecana wówczas gdy odstawienie auta do garażu i jazda komunikacją miejską w przypadku lodu lub śniegu jest akceptowana przez właściciela pojazdu.

Mamy nadzieję, że nasze porady są dla Państwa bardzo przydatne.

 

Celem uzupełnienia informacji, których Państwo nie znaleźliście w naszym poradniku, zalecamy wizytę w serwisie Point S. Nasi specjaliści odpowiedzą  na wszystkie Państwa pytania pomagając dobrać odpowiedni dla Państwa produkt.

No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  Bezpieczeństwo

  Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

 • icon-quality1509973987.png
  Jakość

  Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

 • icon-price1618406526.png
  Cena

  Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj